Create a new printable
Answer key also includes questions
Answer key only gives the answers
No answer key
   Worksheets and No Prep Teaching Resources
Middle School Math
Math Worksheets

 

Sample - Click above to make a new math worksheet (PDF).
Name _____________________________
Date ___________________
Decimals
Complete.
1.  
9.07
x 6



2.  
28.3
x 65



3.  
86.9
x 2



4.   * This is a pre-made sheet.
Use the link at the top of the page for a printable page.
5.   * This is a pre-made sheet.
Use the link at the top of the page for a printable page.
6.  
39.03
x 3



7.  
3.9
x 6



8.  
55.74
x 7



9.  
21.2
x 2



10.  
43.7
x 3




Complete.
11.  
8.3854
x 77



12.  
5.242
x 7



13.  
37.07
x 20



14.  
8.086
x 66



15.  
4.9339
x 5



16.  
98.67
x 61



17.  
3.9243
x 34



18.  
5.977
x 7




Complete.
19.  
4.6  x  3

20.  
22.5  x  47

21.  
68  x  6.02

22.  
73  x  8.22

23.  
6.4  x  3

24.  
35.2  x  30

25.  
8  x  4.8

26.  
88.02  x  97

27.  
7.1  x  20


Complete.
28.  
0.5
x 0.3



29.  
0.1
x 0.6



30.  
0.2
x 0.9



31.  
0.9
x 0.4



32.  
0.3
x 0.7



33.  
0.3
x 0.8



34.  
0.3
x 0.3



35.  
0.3
x 0.4



36.  
0.2
x 0.6



37.  
0.2
x 0.3




 

Key #2
aKey #2
Complete.
38.  
0.69
x 0.8



39.  
0.15
x 0.7



40.  
0.2
x 0.17



41.  
0.51
x 0.03



42.  
0.2
x 0.9



43.  
0.07
x 0.7



44.  
0.19
x 0.04



45.  
0.2
x 0.3



46.  
0.66
x 0.68



47.  
0.2
x 0.86




Complete.
48.  
0.81
x 0.5



49.  
0.011
x 0.89



50.  
0.664
x 0.2



51.  
0.06
x 0.904



52.  
0.805
x 0.9



53.  
0.76
x 0.403



54.  
0.08
x 0.533



55.  
0.902
x 0.2




Complete.
56.  
0.5
x 96.04



57.  
7.33
x 7.9



58.  
983.5
x 6.55



59.  
50.41
x 0.03



60.  
0.07
x 3.2



61.  
82.63
x 536.2



62.  
0.01
x 0.1



63.  
3.6
x 96.74



64.  
873.3
x 0.1



65.  
0.34
x 99.7




Fill in the missing digits.
66.  
8 . 1
x . 6








4 . 8
+ 7 . 9 0








7 7 . 7
67.  
4 . 7
x 3 .








. 8
+ 1 4 . 1








5 . 8

 

Key #2
aKey #2
Fill in the missing digits.
68.  
. 1 5
x 4 .










. 1 8 4 5
1 . 2 3 0 0
+ 2 . 0 0










2 . 0 1 4 5
69.  
1 . 9
x 3 . 3









5 8 . 8
1 . 5 6 0
+ 5 . 8 0 0









. 0 6 8

Simplify.
70.   7.9 × 3.4 × 2 - 1.9


71.   9 - 4.2 + 3.2


72.   9.6 + 1.1 × 5.2 × 3 + 4


73.   7.7 × 5.4 + 1.5 - 4.9



Simplify.
74.   83.55 +  (3.59 × 4.24) 


75.   8.3 - 1.91 + 4 × 3.23


76.    (84 + 41.2)  -  (2 × 5.9)  × 2.35


77.    (71.99 + 14.8)  -  (1 + 40.11 - 28.2) 



Fill in the missing operation.
78.   6 ×  (39.7  21.1 × 37.6)  - 54  =  4,944.36
79.   64.2 × 19.91  4.6 + 2.66  =  1,285.482
80.    (57.2  36.2 × 34.2)   =  70,815.888
81.    (89.75 + 5.7)    (2.33 - 39.3)   =  58.48

 

Key #2
aKey #2
Fill in the missing numbers.
82.  
   ×    ×    +     =  619.7865
Use the numbers: 95.95, 18.18, 5.7, and 1.1
83.  
   -    +    ×  (   -   )   =  260.85
Use the numbers: 1.3, 37.59, 5, 90, and 3.16

Complete.
84.   Cameron and David were building a scale model of a Viking long boat for Leif Ericson Day. The used a scale of one inch to nine feet. The long boat they built was eleven inches long and 1.7 inches wide. Based on their scale, what were the measurements of the real boat?
85.   Mr. Lee, a notary public in Middletown, was asked to notarize a survey. The survey was of a piece of farmland that measured 1,342.78 feet by 1,347.4 feet. What was the area of the land surveyed?

Complete.
86.   Chef Justin was very particular about the ingredients he used in his pizzas. He even ordered the mozzarella directly from Italy. His favorite mozzarella was Mozzarella di Bufala, made in Campania. It costs $9.91 per pound. He used half of a pound of this very special mozzarella on each pizza. If Chef Justin made thirty-six pizzas with the Mozzarella di Bufala, how much would that amount of cheese cost?
87.   Kaylee went to the grocery store to purchase butterscotch pudding mix, milk, and whipped topping. The pudding mix was $0.91 per box, the milk was $1.20 for a quart, and the whipped topping was $0.71 for a tub. If she bought five boxes of pudding mix, three-fourths of a gallon of milk, and one tub of whipped topping, how much did she spend in all? (Note: The price of the milk is the same whether bought in quarts or half-gallons.)

 


Answer Key


Sample
This is only a sample worksheet.

Create a new printable
Answer key also includes questions
Answer key only gives the answers
No answer key
   Worksheets and No Prep Teaching Resources
Middle School Math
Math Worksheets

亚洲欧美国产综合在线一区_亚洲 欧美 日韩 国产 制服_亚洲2020天天堂在线观看